Handel

Pierwszy taki test: dron dostarczył paczkę z Decathlonu do klienta

Odbył się zakończony sukcesem pierwszy testowy lot dronu, który miał dostarczyć towar do klienta. Znamy szczegóły tego nowatorskiego przedsięwzięcia.
Podziel się
Sieć sklepów sportowych Decathlon połączyła siły ze startupem LDT – Lublinensis Dron Transport i przedstawicielem firmy Kamilem Chrzanem (z zawodu inspektor bezpieczeństwa lotów), który chce, aby Lublin stał się pierwszym miastem z infrastrukturą umożliwiającą poruszanie się po mieście dronów transportowych.

Drony miałaby ułatwić dostęp do całej oferty decathlon.pl znajdującej w centrach logistycznych Decathlonu. Pierwszy test odbył się 11 maja w Lublinie i zakończył pełnym sukcesem. – W zasadzie był to pierwszy tego typu lot w Europie, w dodatku w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, ponieważ przy silnym i porywistym wietrze – mówi w rozmowie z Handel Extra Kamil Chrzan. – Ale wszystko poszło zgodnie z planem i to jest olbrzymi sukces. Wierzę, że za 10 lat tego typu technologia stanie się normą – zapowiada.

Dron miał za zadanie dostarczyć do klienta paczkę, w której znajdował się zegarek, koszulka, rakietki i piłeczki do ping ponga. Wystartował z Decathlonu Węglin i już po dwóch minutach od startu dotarł do celu, a więc do ogrodu klienta do którego w linii prostej miał 7,5 km. Następnie ruszył znowu, ale tym razem do miejsca docelowego, czyli Decatlonu Czechów – łącznie przebył ok. 12 km.

Ładowność testowanego drona wynosiła do 10 kg. Dron o wdzięcznej nazwie Hermes 1 stworzyła firma Spartaqs Group, przy czym zamówienia do klientów i konkretnego punktu lądowania miałby dostarczać już nowocześniejszy dron Hermes 2, również wykonany przez Spartaqs Group. – Całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie firma Spartaqs Group, która dostarczyła technologię i objęła mentoringiem cały test – podkreśla Kamil Chrzan.

Aby takie rozwiązanie praktykowane było na stałe ważna jest też współpraca sieci Decathlon z włodarzami miasta i innymi przedsiębiorcami w Lublinie – konieczna jest bowiem odpowiednia infrastruktura.

 

handelextra newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do bezpłatnego newslettera.
 
stats