Podatki

InPost: podatek za pierwszą połowę 2023 znów rekordowy

Shutterstock
W pierwszym półroczu 2023 r. firma uiściła prawie dwukrotnie większy CIT niż w pierwszym półroczu ub.r., a to, jak mówi Rafał Brzoska, CEO InPost, więcej niż cała branża logistyczna w kraju.
Podziel się
Jak informuje InPost, w pierwszym półroczu 2023 r. firma wpłaciła 118,6 mln zł podatku dochodowego (CIT), czyli prawie dwukrotnie więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku (67 mln zł w H1 2022).

118,6

mln zł, tyle wyniósł CIT
od InPost w I półroczu 2023 r.


InPost płaci CIT większy niż wszystkie firmy kurierskie działające w Polsce razem wzięte – w 2022 r. uiściły one CIT na poziomie 180 mln zł (co oznacza ok. 90 mln na półrocze). W 2021 r. InPost zapłacił 222 mln zł podatku CIT, podczas gdy konkurencja łącznie – o 60 mln zł mniej.


Zawsze podkreślałem, że jako polska firma czujemy się zobowiązani do płacenia podatków w Polsce i systematycznie jesteśmy liderem pod względem płaconych podatków, jeżeli chodzi o branżę logistyczną w naszym kraju. Niestety, zdecydowana większość podmiotów – zwłaszcza zagranicznych – najprawdopodobniej ucieka od opodatkowania w Polsce, nie deklarując zysków lub deklarując je na bardzo niskim poziomie. Sądzę, że tutaj jest miejsce na ruch naszego parlamentu, gdyż podmioty zagraniczne także korzystają choćby z tej samej infrastruktury, systemów bezpieczeństwa czy dróg, które są finansowane z naszych podatków
podkreśla Rafał Brzoska, prezes i założyciel InPost.


Uważa on, że to duże nieporozumienie, iż międzynarodowe koncerny działające w Polsce korzystają z infrastruktury sfinansowanej m.in. z podatków płaconych przez InPost oraz inne firmy, które poważnie i odpowiedzialnie traktują swoje obowiązki podatkowe.

My od początku działalności płacimy podatki w Polsce – aby wspierać Polaków, polskie szkolnictwo, ochronę zdrowia, rozwój infrastruktury oraz inicjatywy obywateli. Niezależnie od podatków wspieramy także miasta i samorządy lokalne w licznych inicjatywach. My promujemy najlepsze standardy i szacunek do Polek i Polaków, którym nasze podatki się po prostu należą
mówi Rafał Brzoska.


W 2022 r. wszystkie firmy z branży logistycznej wygenerowały prawie 17 mld zł przychodów. InPost odpowiadał za 4,7 mld zł, a pozostałe spółki - za 12 mld zł. Oznacza to, że podatek CIT stanowił ponad 4 proc. przychodu InPostu, a w przypadku pozostałych firm 1,5 proc.

O InPost
To wiodąca platforma dostaw dla e-commerce w Europie, założona przez Rafała Brzoskę. Pierwsze urządzenia Paczkomat pojawiły się w Krakowie w 2009 r. Dziś sieć urządzeń Paczkomat InPost jest największą i najwygodniejszą automatyczną siecią odbioru i nadawania przesyłek w Europie – to łącznie niemal 28 tys. nowoczesnych urządzeń, z czego już ponad 19 tys. w Polsce. InPost świadczy także usługi kurierskie i fulfillment dla sprzedawców e-commerce w Polsce, współpracując z ponad 40 000 e-sprzedawców. Tylko w 2022 r. firma w ramach usług kurierskich i do urządzeń Paczkomat obsłużyła 744,9 mln przesyłek.
Usługi InPost są dziś dostępne także dla klientów w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Hiszpani, Portugali i krajach Beneluxu. W lipcu 2021 r. InPost przejął za 513 mln euro francuskiego potentata logistycznego Mondial Relay, co było największą polską prywatną inwestycją zagraniczną. Wejście firmy w 2021 r. na giełdę EURONEXT-Amsterdam było największym debiutem europejskiej spółki technologicznej w historii kontynentu.

handelextra newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do bezpłatnego newslettera.
 
stats