Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356). Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Produkty i promocje

Mazurska Manufaktura: historyczna marka piwa Kaper Królewski powraca

Mazurska Manufaktura
Firma kontynuuje swój projekt wskrzeszania historycznych, regionalnych marek piw z całej Polski. Tym razem na bazie dawnych receptur spółka odtworzyła i przywróciła na rynek znane na Pomorzu piwo Kaper Królewski.
Podziel się
Było warzone niegdyś w Browarze we Wrzeszczu, a następnie w Elblągu. To piwo z tradycjami sięgającymi XVII wieku. Zamieszczony na etykiecie charakterystyczny statek korsarski nawiązuje do floty kaperskiej powołanej do życia jeszcze w średniowieczu przez Kazimierza Jagiellończyka. W tamtym okresie na Pomorzu rozwijała się tradycja warzenia mocnego piwa.
Kaper Królewski wyróżniał się właśnie pod względem zawartości alkoholu. Był określany jako jedno z najmocniejszych jasnych piw w Polsce. Piwo charakteryzowało się ponadto zbożowo-chlebowym aromatem oraz ciemno-bursztynową barwą. Produkcja Kapra wymagała długiego procesu warzenia oraz leżakowania.
Projekt reaktywowania historycznych marek piw to ukłon w stronę lokalnych, browarniczych tradycji. Motorem napędowym całego przedsięwzięcia było przywrócenie na rynek piwa Jurand, warzonego do 2001 roku w zakupionym i rewitalizowanym przez nas Browarze Szczytno. Zainteresowanie tym trunkiem przerosło nasze oczekiwania i uświadomiło nam, jak duży sentyment wiąże się z dawnymi, lokalnymi markami piw. Poszliśmy więc za ciosem i, jak pokazują wyniki sprzedaży naszych regionalnych piw, jest to słuszna droga
mówi Jakub Gromek, dyrektor generalny Mazurskiej Manufaktury.

Kaper Królewski to kolejna, wskrzeszona przez Mazurską Manufakturę, historyczna marka piwa na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Spółka nabyła w 2021 roku prawa do 11 regionalnych marek z całej Polski, które zniknęły z rynku z końcem lat 90., w efekcie działań wielkich koncernów. W portfolio reaktywowanych marek znalazły się jak dotąd: Jurand z Warmii i Mazur, Bractwo z Bydgoszczy, Krak z Małopolski czy Odra z Dolnego Śląska. W kolejce czekają już kolejne piwa.
Kaper Królewski jest dostępny na tę chwilę w pierwszej, limitowanej, edycji, w wybranych hurtowniach i sklepach na terenie Pomorza.
Historia Mazurskiej Manufaktury
To założona w 2019 r. rodzinna spółka specjalizująca się w produkcji mocnych alkoholi segmentu premium, ale też aktywnie działająca na rynku piw regionalnych i rzemieślniczych. Głośnym dokonaniem firmy jest rewitalizacja zabytkowego browaru w Szczytnie na Mazurach, do którego wkrótce powróci produkcja lokalnej marki Jurand. To jedna z wielu reaktywowanych przez Mazurską Manufakturę historycznych marek piwa, które po latach nieobecności ponownie trafią na rynek. Spółka rozwija także swoje portfolio piw rzemieślniczych, do których należy wrocławska marka Profesja oraz lęborski AleBrowar.


handelextra newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do bezpłatnego newslettera.
 
stats